Ultra Ever Dry

 

 

1.    Jak Ultra-Ever Dry funguje?

Ultra-Ever Dry je dvousložková ochrana na principu nanotechnologie. Spodní nátěr přilne k materiálu a slouží jako "základ". Zároveň působí proti korozi a vytvoří podkladový povrch pro nanesení vrchní vrstvy, která již vytvoří hydrofobní povrch. Tento povrch vytváří vzorce geometrických útvarů a miliardy mezer, které zachytávají molekuly vzduchu, čímž vytváří „vzduchový deštník“ na povrchu nátěru. Vzniklé vyvýšeniny na takto ošetřeném povrchu dovolují kapkám vody dotknout se povrchu jenom přibližně 2-3% jejich plochy. Zbylá voda zteče po „vzduchovém deštníku“ pryč. Nano-povlak má rovněž nízkou povrchovou energii. Kombinace těchto elementů se u Ultra-Ever Dry stává superhydrofobní a olejofobní pro rafinované oleje.

2.    Co znamená termín “superhydrofobní” a “olejofobní” ?

Ultra-Ever Dry vytváří kontaktní úhel s pevnými látkami/kapalinami 160 – 175 stupňů. Odpuzovače vody na čelních sklech mají kontaktní úhel blízko 110 stupňů, takže jsou jenom hydrofobní. Olejofobní znamená schopnost odpuzovat olej a uhlovodíky.

3.    Jak dlouho nátěr Ultra-Ever Dry vydrží?

Životnost nátěru Ultra-Ever Dry SE záleží na přírodních podmínkách jako je např. UV záření, kyselé deště, atd... Tento nátěr poskytuje ochranu materiálu při venkovních podmínkách přibližně jeden rok, pak je nutné obnovit vrchní vrstvu. Pokud se použije jako vnitřní ochrana objektů, materiálu, nebo venku v krytých prostorách, pak vydrží déle než rok. V případě oslabení vrchní vrstvy z důvodu povětrnostních podmínek se jednoduše vrchní vrstva obnoví ( za předpokladu, že spodní nátěr je pořád funkční ).

4.    Jaké je pracovní rozmezí teplot Ultra-Ever Dry SE?

Pracovní rozmezí teplot natřených povrchů je od -34°C do +149°C. Nátěr fungoval i při teplotě +260°C, nicméně doporučujeme další testování u aplikací, kde teploty dosahují nad +150°C. Nátěry by měly být aplikovány v rozmezí teplot +10°C až +32°C.

5.    Na jaké materiály je možné použít Ultra-Every Dry?

V podstatě na jakýkoliv materiál – ocel, hliník nebo jiné kovy, plasty, kůže, dřevo, beton, atd.. Nátěr je možno aplikovat na hladký povrch, nicméně zdrsnění povrchu zlepší adhezi k povrchu.

6.    Jak moc je Ultra-Ever Dry SE odolný vůči oděru?

Jednou z klíčových vlastností našeho produktu je odolnost vůči oděru. Ochráněný materiál poskytuje větší odolnost vůči oděru s výsledkem 350 (metoda ASTM D4060-10). V případě, že odolnost vůči oděru je hlavním požadavkem, doporučujeme daný materiál ještě otestovat. Pokud je nátěr oděrem poškozen anebo odstraněn, je nutné ho znovu aplikovat.

7.    Bude nátěr funkční, i když se vrchní vrstva poškodí, nebo z větší části oděrem odstraní ?

Ano. V mnoha případech může být superhydrofobní vrstva nátěru snížena nebo poškozena, ale zůstávající vrstvy pořád chrání materiál před vlhkostí, korozí, vytvářením ledu apod. To vždy záleží na jednotlivých aplikacích.

8.    Jakou barvu má samotný nátěr?

Standardní nátěr má bílou průhlednou barvu. Bezbarvou variantu zatím nabídnout nemůžeme. V případě zájmu odběratele jsme schopni dodávat i barevné varianty ( zde bude požadováno minimální množství ). Doporučuje se nejdřív vyzkoušet standardní zbarvení v případech, že bude požadována barevná varianta

 

9.    Na kolik metrů čtverečních vystačí 1 L nátěru?

Přibližně na 6 m2 plochy.

 

10.    Jak dlouho po aplikování Ultra-Ever Dry schne?

Spodní vrstva cca 20 - 30 minut, vrchní vrstva cca 5 – 10 minut. Výše uvedené doby se můžou snížit použitím horkovzdušné pistole, nebo pomocí vysoušeče. Zřídka je však důvod schnutí uměle urychlovat.

 

11.    Jaká je doba skladovatelnosti a skladovací teplota?

Doba skladovatelnosti je zhruba 1 rok a skladovací teplota od 4°C do 40°C.

 

12.    Působí UV na Ultra-Ever Dry?

Ultra-Ever Dry SE formula může být ovlivněná UV zářením, čímž se může zkrátit její životnost. Nové receptury Ultra-Ever Dry se momentálně vyvíjí tak, aby se snížil efekt působení UV záření na aplikované povrchy.

 

13.    Jak je Ultra-Ever Dry odolná vůči chemikáliím?

Tak, jako je to i u jiných nátěrů, i zde to závisí na dané chemikálii. V zásadě je Ultra-Ever Dry odolný vůči široké škále chemikálií např. většině kyselin, žíravin a rafinovaných olejů.

 

14.    Jaké chemikálie nejsou s Ultra-Ever Dry kompatibilní?

Např. alkohol anebo detergenty způsobí smytí nátěru z povrchu. Pokud se nekompatibilní chemikálie odstraní, supehydrofobnost se většinou obnoví.

 

15.    Jak Ultra-Ever Dry reaguje na kyseliny/zásady?

Silné kyseliny většinou nejsou problém. Výborné výsledky přineslo testování např. s kyselinou fosforečnou, kyselinou sírovou anebo chlorovodíkovou. Dobré výsledky rovněž přineslo testování bělidel a žíravin.

 

16.    Pomůže Ultra-Ever Dry v prevenci proti korozi?

Ano, Ultra-Ever Dry je rezistentní proti korozi. Zvětšení spodní vrstvy ochranného nátěru zvýší životnost. Aplikováním Ultra-Ever Dry na natřený povrch, polyuretanový nátěr anebo jinak ošetřený povrch se zvýší odolnost vůči korozi na stupeň 5.

 

17.    Jak se Ultra-Ever Dry aplikuje?

Aplikuje se sprejem anebo vzduchovým rozprašovačem. POZOR: u všech aplikací je nutno použít jak spodní, tak vrchní nátěr Ultra-Ever Dry.

 

18.    Je Ultra-Ever Dry vodivý?

Ne, není. Může být bezpečně aplikován na elektrické motory, spínače, elektrické a elektronické komponenty, atd..

 

19.    Je Ultra-Ever Dry hořlavý?

Polymerní pojiva nejsou nehořlavé, protože jsou na bázi uhlíku, tudíž můžou hořet anebo roztát. Je ale nutno brát v potaz, že tloušťka nátěru Ultra-Ever Dry je jenom 25 µm. Pokud je prioritou nehořlavost materiálu, doporučuje se další testování u dané aplikace.

 

20.    Pokud je Ultra-Ever Dry aplikován na textilie, odstraní se praním?

Ano, po několika vypráních. Na požádání Vám můžeme dodat upravený spodní nátěr, aby se zvýšila trvanlivost ochrany textilie.

 

21.    Může se Ultra-Ever Dry využít tam, kde bude povrch s ochrannou aplikací neustále ponořen v tekutině např. vnitřek potrubí kontinuálně naplněn vodou?

Bohužel ne, tohle není vhodná aplikace. Důvodem je to, že se na povrchu nevytvoří „vzduchový deštník“ (viz FAQs bod. 1 ).

 

22.    Můžu použít Ultra-Ever Dry na auto?

Nátěr Ultra-Ever Dry je možno použít na auta, nicméně doporučujeme jej aplikovat pouze na spodek vozidla. Na interiéry aut, nebo přední sklo jej aplikovat nedoporučujeme z důvodu mírného zabarvení ošetřené plochy. Výjimkou můžou být pracovní stroje,  nákladní vozidla, off road vozidla, atd... Tedy je vhodný všude tam, kde estetičnost není prioritou, na rozdíl od požadavků na čistotu, anti-korozivitu, zabránění tvorby ledu, či potřebu snadné údržby povrchů těchto vozidel, či zařízení.

 

 

 

Vyhledávání

Copyright © Marek Olbert www.automotosluzby.cz IČO:64970876